Fotografický průvodce po zajímavých místech řeky Doubravy

V této sérii snímků se podíváme na několik pozoruhodností kolem řeky.
Nejdříve se vrátíme na Bílek. Malý kamenný most se dvěma oblouky tu nechali koncem 14. století postavit Lichtenburkové. Vydržel i největší povodeň z roku 1883.
K dalšímu mostu se musíme přesunout o několik kilometrů po proudu. Jde o Ovčácký most u Malče. Z jedné strany je původní, tedy víc než sto let starý, klenbu má z kamenů, z druhé strany je nový, betonový. Jestliže se přes stařičký mostek vodívaly ovce na pastvu, pak pro moderní družstevní velkovýrobu nestačil. Kvůli traktorům ho rozířili. Samozřejmě betonem.

Rozklikneme si mapu, abychom věděli, kde které místo je.

U Malče ještě chvíli zůstaneme.
Nabídneme si několik záběrů z okolí Ovčáckého mostu.
Nyní budeme postupovat proti proudu.
Zastavíme se
u Stavenova (první řada fotografií) a potom u Valchy.
Valcha je zvláštní a tajemné místo. A nejen pro pohnutou historii. Stavení soukeníků tam údajně stávala už od roku 1553, později byla přeměněna na brusírnu skla ( viz dobový snímek ), kterou nakonec v roce 1883 silně poškodila velká povodeň. Majitel místo opustil, pobořené kamenné zdi chátraly a dnes jsou tam k vidění jen zbytky základů. Musíme ale hodně odhrnout divokou vegetaci, která je už leta letoucí přikrývá. Valcha je tedy spíš známá pouze jako pojmenování lesního rybníčku. Kolem dokola rostou mohutné stromy, ze tři stran ho chrání strmá stráň a vysoký hustý les a na té jedné volné straně se přes kmeny a keře dá tušit Doubrava. Je ji alespoň slyšet. Rybníček si tedy neužije moc slunečních paprsků a navíc každoročně přijme obrovské množství spadaného listí, které se promění v bahno.
Takhle v roce 2004 vypadala stavení Dolního mlýna (první snímek dole) a Horního mlýna . Ten v osmdesátých letech vyhořel a už nebyl obnovený, zůstala jen část hospodářské budovy. Jak mlýn vypadal v době své největší slávy, ukazuje dobová pohlednice ( viz zde ).
úvodní stránka   /   předchozí stránka   /   další fotografie    

        Na další stránce jsou povodně

        Drobné libické obrázky / část o řece Doubravce / autor © jiljí záruba / 61. stránka z 66